Facebook Live: Będę zarabiał na ubezpieczycielach Direct! Wasze pytania (MDAU 028)

[su_note note_color=”#ffffff” text_color=”#000000″]Zapisz się do bezpłatnego newslettera dla agentów aby być powiadomionym o nowych poradach. [yikes-mailchimp form=”87″]
[/su_note]

 

Jak agent ubezpieczeniowy może zarabiać z ubezpieczycielami Direct

Cześć.

Zapowiadany wcześniej i dzisiaj też przez mailing Facebook Live tak naprawdę ma służyć temu, żeby zebrać Wasze pytania odnośnie tematu, jakim jest możliwość zarabiania przez agentów ubezpieczeniowych w ramach współpracy z ubezpieczycielami Direct.

Ten temat pojawił się tak naprawdę jakiś czas temu na jednym z internetowych forów na Facebooku, który poświęcony jest agentom ubezpieczeniowym, sprzedaży ubezpieczeń itp.

Wszytko wzięło się od tego, że pewna firma, która zajmuje się marketingiem internetowym i pozyskiwaniem sprzedaży dla banków i ubezpieczycieli, rozesłała bardzo szeroko do agentów ubezpieczeniowych mailing, w ramach którego zapraszała do współpracy, przedstawiała wizję, w ramach której agent ubezpieczeniowy może zabrać prowizję w zamian za pozyskiwanie sprzedaży dla ubezpieczycieli Direct.

Tutaj możesz się zarejestrować w tej firmie jako agent ubezpieczeniowy.

Kontrowersje wokół prowizji za sprzedaż ubezpieczeń

I tą kontrowersyjną częścią tego tematu był fakt, że gdzieniegdzie prowizje, obiecywane przez tę firmę właśnie w ramach współpracy z ubezpieczycielem Direct, na pierwszy rzut oka wydawały się być niewspółmiernie większe do obsługi realizowanej przez agentów ubezpieczeniowych, do tych prowizji pozyskiwanych właśnie przez agenta w normalnej, prawidłowej współpracy z ubezpieczycielem.

To była pierwsza kontrowersja, która pojawiła się w chwili, kiedy ten e-mail od tej firmy wypłynął na światło dzienne.

Jeszcze raz warto podkreślić, że tę wiadomość, tę ofertę współpracy dostało wielu agentów ubezpieczeniowych niesprofilowanych, niewspółpracujących z jedną firmą konkretną ubezpieczeniową, bo takie wrażenie ktoś ewentualnie mógłby odnieść, ktoś, kto odebrał mail, newsletter z dzisiaj.

To, co też jest ważne i o czym trzeba pamiętać, to to, że w ramach takiej współpracy pomiędzy agentem ubezpieczeniowym a ubezpieczycielem agent ubezpieczeniowy ma też na sobie olbrzymi ciężar obsługi tego klienta, dlatego też zrozumiała jest irytacja agentów ubezpieczeniowych, którzy na pierwszy rzut oka mogliby pomyśleć, że właśnie taka prowizja w zamian za współpracę z ubezpieczycielem Direct jest dużo większa, a nie wiąże się z obsługą posprzedażową, taką, do której agenci są na co dzień przygotowani i przyzwyczajeni. No ale do konkretów!

Dlaczego w ogóle dzisiaj ta transmisja na żywo ma miejsce?

Otóż chciałbym rzetelnie zabrać się za temat współpracy agentów ubezpieczeniowych z ubezpieczycielami Direct, ponieważ w wielu wątkach, na wielu forach internetowych czy też w korespondencji od Was do mnie albo też na szkoleniach, które dla Was robię, przewija się taki wątek rozgoryczenia, irytacji, zdenerwowania, wynikający z tego, że często jest tak, że to ubezpieczyciel Direct w jakiś sposób odbiera agentom ubezpieczeniowym klienta poprzez niższe ceny, chociażby dostępność przez internet.

Dlatego staram się często tak podchodzić do wielu tematów, tę wiadomość wysłaną od tej firmy oferującej prowizje dla agentów ubezpieczeniowych odbieram jako szansę, możliwość, potencjał, nie tylko sprzedażowy, ale też potencjał na zwiększenie swojej oferty produktowej, swojej i agenta ubezpieczeniowego.

Ale żebym rzetelnie przygotował Wam ten temat i rzetelnie odpytał tę firmę, która oferuje współpracę jako pośrednik pomiędzy agentem ubezpieczeniowym a ubezpieczycielem Direct odnośnie Waszych obaw, pytań, obiekcji czy też lęku związanego właśnie z taką współpracą, to chciałbym poznać Wasze pytania.

Czyli jeżeli jest coś, co sprawia, że nie chcielibyście współpracować właśnie z takim podmiotem, który oferuje Wam prowizję za dowożenie sprzedaży dla ubezpieczycieli Direct, to chciałbym poznać Wasze opinie, co stoi na przeszkodzie, czyli co jest Waszym największym lękiem, Waszą największą obawą, czy to jest tak, że jak już wrzucamy ubezpieczycieli Direct do tego jednego worka, to czy to oznacza, że w ogóle już im nie ufamy, czy to jest tak, że może lepiej byłoby zbudować jakość porozumienia, a sobie zbudować jakieś nowe źródło przychodów.

Bardzo uprzejmie Was proszę o Wasze pytania, to pomogłoby mi zarówno odpytywać tę firmę, jeżeli chodzi o model współpracy, a Wam mogłoby pomóc w codziennej pracy w zwiększeniu przychodów, w zwiększeniu zróżnicowania tego swojego portfolio produktowego.

Pytajcie, bo bez Waszych pytań tak naprawdę ta moja rozmowa czy też ten wywiad z tą firmą, która proponuje to rozwiązanie, byłaby bezcelowa. Ja domyślam się, jakie pytania zadawać, na pewno zapytałbym np. jaki procent leadów, które taki agent ubezpieczeniowy mógłby dowozić takiej firmie, jest akceptowany, za jaki procent leadów taka firma płaci agentowi ubezpieczeniowemu.

Albo mógłbym dopytać, jakie rodzaje ubezpieczeń ta firma wynagradza, na jakie rozdaje ubezpieczeń ta firma ma największe cele sprzedażowe czy też który z modeli prowizyjnych jest najbardziej bezpieczny właśnie dla tej strony polecającej, czyli dla agenta ubezpieczeniowego.

Ale to jest bardzo podstawowy zestaw pytań i moja wiedza produktowa, jeśli chodzi o ubezpieczenia i sprzedaż ubezpieczeń, jest skończona, więc tu jest pole do popisu dla Was. I tutaj proszę uprzejmie o pomoc, bo tak naprawdę myślę, że jest trochę fajnej prowizji do dorwania i jest szansa, żeby trochę odwrócić ten trend myślenia o ubezpieczycielach Direct jako tych, którzy są wrogiem kanału agencyjnego.

Może to jest dobry moment, żeby coś zmienić w tę stronę, więc każde Wasze pytanie, obiekcja czy niepewność, którą macie w tym temacie, będzie pomocna. A ja mogę obiecać ze swojej strony, że na pewno to pytanie zadam tej firmie.

To, że ja zadaję otwarte te pytania to jest po to, by Was trochę pociągnąć za język. Śmiało można tutaj pytać. Jesteśmy w gronie profesjonalistów, ja tak Was postrzegam, chcemy jak najefektywniej pracować, żeby Wasze bazy potencjalnych klientów dawały Wam jak największą sprzedaż i prowizję, z zachowaniem oczywiście wszystkich reguł GIODO czy też etyki marketingowej, sprzedażowej.

Dlatego to jest dobry moment, żeby jak najbardziej zadawać pytania, a nawet jeżeli teraz w trakcie tego Facebook Live’a nie zadacie ich, to można komentować pod tym filmem nawet w przyszłości. Bo to, że ten Facebook Live ma miejsce teraz, nie oznacza, że nie będziemy do niego powracać.

Tak naprawdę, i to jest ironia, ja ten temat zarabiania na ubezpieczycielach Direct, zarabiania przez agentów ubezpieczeniowych „napocząłem” już w lipcu bądź sierpniu (czytaj dalej). Pamiętam, że wtedy nagrałem taki film – też do obejrzenia na Facebooku – będąc chyba w Świnoujściu na urlopie, już wtedy widziałem, jak bardzo Was agentów ubezpieczeniowych irytuje ten fakt, że klient przychodzi najpierw do Was, Wy poświęcacie czas, inwestujecie w niego swoją wiedzę, doświadczenie, robicie kalkulacje, a później ten klient jednak „konwertuje” w internecie i ucieka czy też jest podbierany przez ubezpieczyciela Direct.

Wiemy wszyscy, że nie wszystkie i nie każdego rodzaju ubezpieczenia dają się łatwo sprzedawać w internecie. Wiemy więc, że ubezpieczyciele muszą współpracować z Wami, np. przy ubezpieczeniach na życie, ale też ubezpieczenia komunikacyjne nie wszystkie będą konwertowały w internecie.

OK, pierwsze pytanie: Paweł: „Czy firma daje cały back office, jeśli chodzi o zawarcie ubezpieczenia?”. To jest fajne pytanie. Ja oczywiście odnotowuję je sobie na liście pytań do zadania podczas wywiadu.

Tak na szybko, jak przyglądałem się temu mechanizmowi, to rozumiem to tak i wygląda to tak, że do pewnego momentu masz wpływ na to, że klient klika np. w link, który przekierowuje tego potencjalnego klienta do formularza kontaktowego lub do banera reklamowego.

I jeżeli określona akcja, która jest wymagana w modelu rozliczeniowym, jest wykonana, czyli np. formularz kontaktowy jest wypełniony, to od tego momentu już ubezpieczyciel czy też ta firma zajmuje się całym tematem.

Ale to jest odpowiedź na szybko osoby, która siedziała kiedyś w marketingu afiliacyjnym, natomiast ten Facebook Live robimy też po to, żeby zebrać właśnie Wasze pytania.

Jakie produkty są możliwe do sprzedaży?

„Jakie produkty są możliwe do sprzedaży?”.

O taką konkretną listę też dopytam, to jest fajne pytanie. Z tego, co wiem, to na pewno oczywiście ubezpieczenia komunikacyjne OC, AC, ubezpieczenie na życie. Wydaje mi się, że też ubezpieczenia podróżne, turystyczne i mieszkaniowe.

Wydaje mi się, że to portfolio produktowe rośnie, bo to jest tak, że to jest jakiegoś rodzaju pośrednik i do niego zgłaszają się też ciągle nowe podmioty, czyli nowi ubezpieczyciele, bo fama się niesie, że nowy podmiot na rynku dostarcza sprzedaż. Czyli ta lista pewnie oferowanych produktów zmienia się i to raczej wydłuża się niż się skraca.

Ale to jest fajne pytanie i postaram się je zabrać ze sobą do tego wywiadu. Słuchajcie, jest grono nieduże, bo pięcioosobowe, ale bardzo szanowne i dziękuję, że jesteście ze mną, że znaleźliście tę chwilę czasu w zabieganym dniu.

Jakie jeszcze macie pytania, obiekcje, czego jeszcze nie wiecie i chcielibyście zapytać właśnie taką firmę, która Wam jako agentom ubezpieczeniowym za określone akcje, za pozyskiwanie klientów będzie oferowała prowizje od ubezpieczycieli Direct, to śmiało pytajcie, dodawajcie swoje komentarze pod filmem.

Postaram się na nie wszystkie zebrać odpowiedzi. I obiecuję, że nie dam się zbić z tropu z niewygodnymi pytaniami.

Bo jeśli chodzi o ten Facebook Live, ten artykuł i wywiad, to kompendium wiedzy, które przygotowuję, to widzę, że po prostu chciałbym dać Wam agentom ubezpieczeniowym kolejne nowe narzędzie do zwiększania przychodu, ustabilizowania go czy też po prostu do dywersyfikacji przychodów.

„Czy strona po przekierowaniu to strona Towarzystwa Ubezpieczeniowego czy pośrednika?”. No to tu nie ustrzeliłeś. To muszę sprawdzić.

Moja średniozaawansowana wiedza o mierzeniu marketingu internetowego podpowiada mi, że jest to strona docelowa, to jest strona ubezpieczyciela, natomiast po drodze ma miejsce kilka przekierowań, oczywiście niewidocznych dla użytkownika końcowego i te przekierowania sprawiają, że te wszystkie akcje, kliknięcia, wypełnienia formularza są w odpowiedni sposób przypisane do odpowiedniego agenta ubezpieczeniowego czy też partnera.

„O jakiej firmie mówimy, jaki dystrybutor?”. Mój błąd był taki, że od początku nie wspomniałem nazwy nadawcy tego maila, który trafił na różnego rodzaju fora internetowe.

I ona jakiś czas temu, bodajże w listopadzie, wysłała mailing do profesjonalistów ubezpieczeniowych, z tego, co wiem, bardzo szeroko, czyli pewnie jakąś tam bazę adresów e-mail pozyskali.

I ta firma wysłała mailing, w którym oferuje: „Hej, jeżeli jesteś agentem ubezpieczeniowym, to tutaj możesz zarabiać prowizję od sprzedaży albo od wypełnionych formularzy kontaktowych, które później lądują u ubezpieczycieli Direct”.

Czy to jest jakiś dystrybutor? Bardziej nazwałbym tę firmę programem partnerskim, firmą, która oferuje marketing afiliacyjny, czy też firmą z branży fin-tech, czyli która oferuje usługi towarzyszące firmom z branży finansowej i ubezpieczeniowej.

Czyli mamy takie pytanie: „Czy firma daje cały back office, jeżeli chodzi o zawarcie ubezpieczenia?”. Paweł, to jest tak, że tak naprawdę dowozisz klienta do momentu, kiedy on klika w baner albo wypełnia formularz kontaktowy i cała reszta jest już po stronie ubezpieczyciela.

Ale to wymaga potwierdzenia, i oczywiście to jeszcze zanotujemy. Wydaje mi się, że można by powiedzieć, że ciężar obsługi tego właśnie klienta później już spada na ubezpieczyciela i jest to jakiś tam plus.

„Czy mówimy tylko o ubezpieczeniach, czy również finanse?”. Punktem wyjścia do tego Facebook Live’a i tego materiału, który przygotowuję, są ubezpieczenia, natomiast robiłem jakiś tam drobny research i tam też są w ofercie finanse.

Tylko że każdy program partnerski, każdy model biznesowy trzeba przeanalizować osobno, bo banki wynagradzają partnerów, wydawców stron internetowych w różny sposób: od płatności za wyświetlenie reklamy, za wypełnienie formularza kontaktowego, po sprzedaż.

I też podobnie ma się rzecz w przypadku ubezpieczeń, czyli każdy produkt ubezpieczeniowy, z którego chciałbyś pozyskiwać prowizję, ma swój inny model rozliczeniowy.

Zaplanowałem tę transmisję na 15 min, muszę za chwilę lecieć i przygotować obiad dla domowników, dlatego ostatnia chwila na ostatnie pytanie i zamykamy za chwilę biznes linka.

Czy coś jeszcze powinienem wiedzieć, jeżeli teraz Wam nic nie przychodzi do głowy, to śmiało komentujcie pod tym filmem. Wszystkie komentarze, które tutaj się znajdą, odnośnie tego, że chcecie zarabiać na ubezpieczycielach Direct jako agenci ubezpieczeniowi, jeśli macie jakieś pytania, obiekcje, obawy, to jest to dobre miejsce, żeby je zadać.

„Jakie dane musi podać klient? Wszystkie dane, czy tylko kilka?”. Paweł, krótko odpowiadając na to pytanie, na podstawie wiedzy, którą mam, to jest tak, że to zależy. Jak wiecie, są leady krótkie i długie, proste i złożone.

Od tego, jaki to jest lead, zależy później też konwersja. I od tego, jaki jest produkt ubezpieczeniowy, zależy, jakie są rodzaje formularzy. „Forma zadawania nie do końca odpowiednia”.

OK, a jaką inną formę byś proponował? Popatrzmy na to tak, że to jest pierwsza rozgrzewka, ja chciałem poznać Wasz punkt widzenia, powtórzę się, wszystkie pytania, które znajdą się pod tym filmem też jutro, pojutrze, za dwa, trzy dni zbiorę i jak najbardziej możemy to zrobić. „Skype”. OK, fajny pomysł.

„Czy Skype moglibyśmy zrobić szeroko dla wielu osób?”. Pewnie tak. Minus tego byłby taki, że nie poszedłby ten przekaz w świat. Ale OK, super, Paweł, dobry pomysł. Pewnie w takich sesjach to by dobrze zadziałało.

Kochani, dziękuję bardzo za Wasz czas. Na mnie przyszedł czas. Wasze pytania są dla mnie drogocenne i obiecuję do wszystkich ich odnieść się w rozmowie z tą firmą i opublikować to w postaci jak najbardziej otwartej, dostępnej dla wszystkich.

Mam nadzieję, że później to będzie pomocne we współpracy z tą albo z innymi firmami i w zwiększeniu Waszych przychodów czy też dywersyfikacji przychodów, bo na tym by mi zależało. Dzięki i do zobaczenia, hej!


Posłuchaj pozostałych odcinków podcastu o marketingu i sprzedaży dla agentów ubezpieczeniowych:

Jedna odpowiedź do „Facebook Live: Będę zarabiał na ubezpieczycielach Direct! Wasze pytania (MDAU 028)”